Қоысмша білім беру мұғалімі Н.Н.Коростелеваның
өткізген, кент тарихы бойынша ашық өлкетану сабағына талдау.
Сабақтың тақырыбы : «Уақыт аты бойынша өзеннен ».
Сабақты талдауда төмендегіше аспектілерді бөлуге болады:
1) жалпы білім беретін және тәрбиелік міндеттер бірлігі;
2) оқу материалына дұрыс таңдау және сабақтың әрбір этаптарына әдістерді пайдалану;
3) жеке, топпен және жеке жұмысты есепке алу;
4) сабақтың құрылуының анықтығын ұйымдастыру.
Сабақтың мақсаты:
· Кенттің тарихын оқып үйрену, осы тақырып бойынша мұражайлық заттар көздері;
· Тартымды танымдылық атмосферасын құру;
· Жинау бойынша және дағдыны қалыптастыру, тарихи дерек көздерге, мәдениетке, руханилыққа ұқыпты қарау және сақтау;
· Заттық дерек көздерді және мұражайлық жазбаша қабылдау мәдениеті және естелігі.
Оқыту әдістері: интерактивті, зерттеушілік, өлкетанудағы элементтерді жалғастыру .
Сабақтың тақырыбы бағдарламаға сәйкес. Бұл іріктелген материалдар оқушылардың эмоционалды-еркіндік саласы, танымдылық қызметіне белсенділілкке әсер етеді.
Жабдықталуы, сабақтың басталуына дайындық, балалардың жамуы ерекшеліктеріне және сабақытң мақсатына сәйкес келеді.
Педагогта көрмелік экспозицияның негіздері дайындалды: қосымша қордан суретті көрме, «Кенттің тарихы суреттерде», ашық мұражайлық экспонаттарды экспонаттау, макеттік жобалар жұмыстары: «Борисовка
ауылындағы алғашқы үй", "Жәрмеңке" мазмұнды жұмысы, "Масленница" мазмұнды жұмысы.
Сабақтың басталуы алдында мұғалім балалармен амандасты, оларды жімәті өнімділікке дайындады және сабақтың тақырыбын хабарлады.
Мақсатты пайдаланды «дробная» сөзінің құрылысында (ұйымдастырушылық кезеңі; кіріспе кеңесі, Т.М Коростелеваның өлеңдерінен үзінді, көрмелік экспозицияларды, жұмбақтарды, суреттерді көрсету. Сондай ақ сабақ барысында балалардың тілектерімен кеңестер, біздің кенттің қонақ жайлылығы туралы экспресс- сұрақ өткізілді.
Әр түрлі әдістер сапалы пайдаланылды және тәрбиелік және оқу құралы (сөз құрау, көргізбелік және тәжірибелік іс әрекеттер); олар балалардың танымдылық мүмкіндіктерінің дамуы деңгейін оқушылардың жастарына сәйкестендірді.
Мұғалім сабақ барысында адамгершілік тәрбие міндеттерін шешті, балалардағы жауапкершілік, қайырымдылық, жалпылық заттарға ұқыпты қарау, еңбек сүйгіштіктерін қалыптастырды. Мұғалімдермен балаларда интелектуалды мәдениетті қалыптастыру бойынша міндеттер орындалды. Ол тағы да сабақ материалдарын тамаша меңгерді, әр түрлі әдістерді пайдалана білді, (ауызша, тәжірибелік, көргізбелік), балалармен өзін сенімді ұстайды, жұмыс
барысының растайды, мұғалімде сөз сөйлеуі дұрыс жолға қойылған, сабаққа байлансыздарды талап етпейді және сұрамайды. Оқушыларға адалдық қатынас бойынша, әрбір баланың эмоционалды жағдайын бағдарлайды.
БШО әдіскері: Мадьярова Ж.М.